Inbound

Her insan çağrı merkezini en az bir kere aramış ve iletişim sağlamıştır. Herhangi bir firma ya da iş yerine ulaşmak isterseniz, elde ettiğiniz telefon numarasını aradığınızda sizi çağrı merkezi karşılar. Bu operatörlere “Inbound” denir. Kelime anlamı iste “Gelen Arama” olarak tasvir edilir.

Çağrı merkezlerinde inbound ve outbound olmak üzere iki ayrı ekip bulunur. Eğer telefonunuzu arayıp sizi bilgilendirmek, ürün tanıtmak ya da satış yapmak için bir diyalog kuruluyorsa bunlar outbound operatörleridir. Aslında bütün çağrı merkezi çalışanlarının amacı ortaktır; müşteri odaklı çalışıp sorulara cevap vermek, herhangi bir sorun karşısında iş bitirici olup çözüm üretmek, ürün/firma tanıtımı yapmak ya da satış yapmak. Son zamanlarda artan internet üzerinden alışveriş yapmak, tatil rezervasyonları ya da banka işlemlerinin telefon üzerinden gerçekleştirilmesi, firma ve iş yerlerinin çağrı merkezlerinin güçlenmesine sebep oldu. Yenilikleri takip eden ve çağa ayak uyduran bir işletmeci ya da yönetici sağlam ve güvenilir bir çağrı merkezi çalışanlarına sahip olmanın önemini çok iyi bilir. Bu tür firmalarda mutlaka inbound ve outbound operatör ekipleri bulunmalıdır.

Inbound Ne Yapar?

Inbound ekibi, müşterileriler aradığı zaman tamamen onların isteklerine ve merak ettiklerine odaklı olarak onlarla iletişim kurar. Eğer müşteri, müşterisi olduğu firma ile ilgili bir şikâyette bulunuyor ise bu sorun için yardımcı olmak inbound ekibinin görevidir. Üst mertebelere ulaşmadan tamamen çözüm odaklı düşünür ve sorunu en hızlı biçimde çözmeye gayret ederler. Aynı şekilde gelen bir aramada müşteri olmayan bir birey, firma ya da ürün hakkında bilgi almak istiyor ise, en gerekli bilgileri aktarmakta ve satış ya da tanıtım yapmaktadırlar. Örneğin daha önce müşterisi olmayan bankayı arayan bir birey, krediler hakkında bilgi almak isterse arayacağı numara çağrı merkezinin inbound ekibinin numarasıdır. Bu numaralar Türkiye’de genellikle 0800’lü veya 444 ile başlayan numaralardır. Operatörlere ulaştıkları zaman krediler ve faizleri hakkında bilgi almak isteyen bireye en verimli şekilde yardımcı olmak, kredi talebinde bulunmasını ve bankanın müşterisi olmasını sağlamak inbound operatörünün görevlerindendir. Böylelikle bilgi amaçlı arayan bireyin işi çözülmüş, inbound operatörü yaptığı verimli anlaşma ile prim kazanmış olur ve banka yeni bir müşteri kazanmış olur.

Inboun’ın Yararları Neler?

Inbound operatörler insanların hayatlarını kolaylaştırarak zamandan tasarruf etmelerini sağlar. Hiçbir insan arayarak ve konuşarak halledebileceği bir satın alma, şikayet etme, bilgi alma işlemini vakit harcayıp halletmek istemez. Elinde böyle bir imkan olan herkes çağrı merkezleri ile iletişim kurmayı tercih eder. Bir çağrı merkezini arayarak herhangi bir konu hakkında bilgi alınabilir, başvuru yapılabilir, ya da ürün bilgileri dinlenerek ürün satın alımı yapılabilir. Hayatımızı oldukça kolaylaştıran inbound ekibi, her türlü hizmet için bir telefon uzağımızdadırlar. Telefon numaralarına her firma için internetten ulaşmak da oldukça kolay ve hızlı. Genellikle firma veya iş yeri ismi ile arama yapıldığında çıkan numaralar çağrı merkezi numaralarıdır.

Kısacası inbound operatörler oldukça yararlı ve ihtiyaç duyulan hizmetleri gerçekleştirirler. Aklınıza takılan soruları sormak için istediğiniz zaman arayabilirsiniz. Ya da merak ettiğiniz ürünü sorup sipariş verebilirsiniz. Ayrıca kişisel bilgileriniz ile neredeyse bütün banka işlemlerinizi gerçekleştirebilir, zamanınızdan büyük oranla tasarruf edebilirsiniz. Günümüz teknolojisinde her şeyin hızlı bir şekilde ilerlediği platformlarda, hızı yakalamak istemek çok normal. İstediğiniz her şeyin hızlıca olmasını talep edebilirsiniz ve çağrı merkezleri bunun için ideal ve çok uygun bir örnektir. Her insan hayatında en az bir kere çağrı merkezini arayıp bilgi almış veya şikâyetlerini dile getirmiştir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment