Grafik Tasarım

Grafik tasarım bir nevi hayal edilenin resme ve görselliğe aktarılmasıdır diyebiliriz. Çeşitli programlar kullanılarak yapılan tasarımların özgünlüğü ve bazı püf noktaları ile ilgi çekici olması grafik tasarımının temel kurallarındandır. Renklerin uyumu, boşluk doluluk kuralları, en az sözcük ile istenileni aktarabilmesi bir tasarımın ilgi odaklı ve dikkat çekici olmasındaki temel etkenlerdendir. En sık kullanılan programlar; Başta Photoshop olmak üzere Paintshop, Indesign, Corel Draw, After Effect, Illustrator olarak en çok tercih edilenler listesini oluşturmaktadır.

Banner tasarımları, logo ve katalog tasarımları, web sitesi tasarımları, karikatür çizimleri ve stand tasarımları gibi daha birçok hizmet grafik tasarım sayesinde gerçekleştiriliyor. Bu tasarımlar firmanızın kimliğini yansıtmalı ve amaçlarını net bir şekilde ortaya koyacak nitelikte olmalıdır. Bunun için yapmanız gereken sizi anlayabilecek, ne istediğinizi bilecek işinin ehli bir grafik tasarımcı bulmanızdır. Hayalinizdeki projeyi aktardığınızda ona en yakın tasarımı size sunabilen bir tasarımcı ile uzun süreli çalışabilir ve içiniz rahat bir şekilde işlerinizi teslim edebilirsiniz.

Görselliğin ön planda olduğu bu tasarımlarda, insanların gözüne hitap edecek noktaları yakalamak çok önemlidir. Bir nevi başarılı bir grafik tasarım uygulamasının kelimeler ile değil görsel ile konuştuğunu söylemek mümkündür. İster iki ister üç boyutlu olarak tercih edilebilen grafik tasarımları, profesyonel eller tarafından gerçekleştirildiğinde hayalleri gerçeğe dönüştürüyor.

Grafik Tasarım Uzmanı

Grafik tasarımcı ile grafiker aynı anlama gelir. Elbette bu unvana sahip olabilmek için, tasarımcının birkaç eğitimden geçmesi gerekmektedir. Görsel  zekasının ve renk uyumu yeteneğinin de gelişmiş düzeyde olması oldukça önemli bir husustur. Bazı grafikerler eğitimlerini alıp işlerinin okullarından mezun olarak çalışsa da; bazıları kendilerini geliştirmiş ve herhangi bir kurumdan eğitim almadan işinde ustalaşmıştır. Aslında önemli olan yetenek ve kendi kendini de geliştirebilmek diyebiliriz.

Tabii sadece programları bilmek ve yetenekli bir grafiker olmak yetmiyor. Müşterileri ile iletişim kurabilmesi ve onların dilinden anlayabilmesi de çok önemlidir. Sahip olduğu vizyonun ve yaratıcılığının yüksek olması ve yeniliklere her zaman açık olması gerekmektedir.

Tekrarlama, hizalama, karşıtlık, vurgulama, denge, hareket, oran, yakınlık, ritim, görüntü ve birlik kurallarına tamamen hâkim olmalıdır. Bu kurallar doğru uygulandığında tasarımın dikkat çekmesini ve izleyiciyi yormamasını sağlıyor. Görsel olarak göze hitap eden tasarımların oldukça revaçta olduğu dijital platformlarda usta eller ile çalışmak çok önemli bir yer alıyor. Kalıpların dışına çıkarak tüketicisinin istediği tasarımı anlayıp uygulayabilmesi de gerekmektedir.

Grafik Tasarım Hizmetleri Nelerdir?

Amacı iletişim olan her türlü ürün veya hizmet tanıtımı grafik tasarım uygulama alanına giriyor. Bir grafik tasarımcı çeşitli alanlarda faaliyetler gösterebilmektedir. Logo, kartvizit, afiş tasarımı, poster tasarımı, dergi, broşür, mailing ve benzeri sayısız platformlarda müşterisini en doğru şekilde anlamalı ve ona istediğini verebilmelidir. Eğer tasarımlarınızda farklılaşıp özgün olarak sunarsanız, bu sizi her zaman piyasadaki rakiplerinizin bir tık üstüne geçirir. Dijital platformlarda da web sitesi tasarımları ve bannerlar ile müşteri odaklı tasarımlar ile farkınızı ortaya koyabilmeniz mümkün. Bunun gibi dijital platform tasarımları da yine bir grafikerin elinden çıkmaktadır.

En önemli süreçlerden biri olan araştırma, projeye başlanmadan yapılması gereken önemli bir unsurdur. Markanızın verdiği hizmet ve kurumun kimliği ile tasarımınız sayesinde bağdaşması oldukça avantajlıdır. İşte bu noktada çalışacağınız grafik tasarımcının hata yapmaması gerekmektedir. Grafik tasarım hizmetlerince kararlaştırdığınız tasarımınız, artık müşterilerle buluşmaya hazırdır. Uygulamaya başlanıp dijital veya basılı bir şekilde hayata geçirebileceğiniz her görsel artık kurumsal kimliğinizin bir parçası olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment