Dijital Pazarlama

Geleneksel pazarlama araçlarının neredeyse bütünüyle ortadan kalktığı günümüzde, modern pazarlama araçları olmaksızın işletmelerin tanıtım, reklam, pazarlama ve tutundurma faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi oldukça zordur. Geçmişte, adres defterleri, indeksler, basılı medya araçlarındaki reklamlar, görsel ve işitsel basın, promosyon ürünleri gibi araçlar kullanılmaktayken, günümüzde kartvizitler dahi artık neredeyse hiç kullanılmaz hale gelmiş durumda. Dijital Pazarlama hayatımızın her alanını sarmışken, işletmemizin bu ortamı reddetmesi elbette düşünülemez. Dijital medya pazarlama araçları ile düşündüğünüzden çok daha geniş kitlelere çok daha ekonomik biçimde erişebilirsiniz.

Dünyanın diğer tarafı, parmaklarınızın ucunda

Dijital Pazarlama; özellikle e-ticaret ve export ürünler söz konusu olduğunda mevcut şartlar altında işletmeciler için mükemmel bir zemini oluşturur. Öyle ki, bir e-ticaret sitesi kurup, İster bir Japon’a isterseniz Amerikalıya ürün ve hizmetlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz. Aynı durum yurt içinde, hatta yanı başınızdaki potansiyel müşterileriniz için de geçerlidir. Birkaç tıkla bulunabilir olmak, işinizi geliştirmek için sahip olabileceğiniz en önemli araçtır. Tabii birkaç tıkla bulunabilir olmanın kuralları olacaktır. Öncelikle bir web sitesine sahip değilseniz, zaten potansiyel müşterilere erişebilmeniz mümkün değildir.

Web Tasarımı

Bir web sitesine sahip olmak, Dijital Pazarlama araçlarına adım atmanın ilk aşamasıdır. Web sitesi, işletmenizin kartviziti gibidir. Firmanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında tüm detayları bu siteye yükleyebilir, işletmenizi veya profesyonel işinizi dünyaya açabilirsiniz. Yalnız bu noktada gelişmiş sitelere sahip olmanız gerektiğini, en azından hem görsel olarak tatmin edici, hem de teknik bakımdan kullanıcı deneyimini iyileştiren özellikleri olan bir web sitesi gerektiğini unutmamalısınız. Sitenizin arama motorları ile dost, kullanıcıların kolay erişebildiği ve kullanabildiği bir site olması gerekir. Tabii göz alıcı bir tasarım da bu işlemlerin olmazsa olmazıdır. Bunun için grafik tasarım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Grafik Tasarım

Grafik tasarım, dijital ortamda görsellerin biçimlendirilmesinden, logo ve diğer kurumsal kimlik araçlarının oluşturmasına kadar uzanan işlemlerin bütünüdür. Dijital görsel tasarım, grafik uzmanları tarafından özel yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilir. Kullanıcıların ilgisini çekecek ve akılda kalacak logo tasarımları, web sitenizin görsel tasarımı ve diğer görsel ihtiyaçlarınız bu hizmet kapsamında giderilir. Özellikle sosyal medya ortamlarında önemli bir Dijital Pazarlama unsuru olan grafik tasarım, sahip olduğunu kimliği en iyi şekilde yansıtabilmenizi sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi

Dijital medyanın günümüzdeki en önemli temsilcisi kuşkusuz sosyal medya platformlarıdır. İnstagram ve Facebook gibi milyarlarca kullanıcı bulunan ortamlar bu günlerde küçük-büyük tüm işletmelerin iştahını kabartan bir potansiyele sahiptir. Bu noktada Dijital Pazarlama araçları içerisinde bu kısmın göz ardı edilmesi söz konusu dahi değildir. Güçlü bir sosyal medya etkinliği, en az web siteleri kadar hatta belki daha fazla müşteriye erişmenizi sağlayabilir. Bu platformlarda reklamlar verebilir, web sitenizin SEO altyapısını da güçlendirerek, çok yüksek satış hacimlerine erişebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya platformları, neredeyse tüm internet kullanıcılarının birer hesabının olduğu ortamlardır. Yani, internete bağlı bir mobil cihazı veya bilgisayarı olan hemen herkes bu platformlarda zaman geçirir. Doğal yollarla edineceğiniz müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi ücretsiz bir şekilde elbette sunabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz sosyal medya reklamlarını efektif biçimde kullanarak çok daha fazla müşteriye de erişebilirsiniz. Web sitenizin reklam etkinlikleri ile paralel devam edecek bu işlemler yüksek hacimlere erişilmesini sağlar.

Google Adwords

Adwords, 2000’li yılların ortasında Google tarafından geliştirilen reklam ağıdır. İsteyen herkesin kaydolup reklam yapabildiği platform; günümüzde dünyanın en çok kullanılan Dijital Pazarlama aracı olarak kabul edilir. Anahtar kelime veya platform bazında reklam verebildiğiniz Adwords, profesyonel biçimde yönetilmeli ve bütçeniz efektif kullanılmalıdır. Sitenizin iyi bir SEO çalışması ile arama sonuçlarında organik olarak yükselmesine paralel sürdüreceğiniz Adwords reklamları, hedef kitlenize mutlak biçimde erişebilmenizi sağlayacaktır.

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO; web sitelerinin arama sonuçlarında daha ön sıralarda yer almalarını sağlayan etkinliktir. Birçok parametresi bulunan profesyonel bir işlem olan SEO sayesinde daha ok aramada ön sıralarda yer alabilir ve daha çok kullanıcıya erişebilirsiniz. Günümüzde ücretsiz ve en etkili Dijital Pazarlama aracı olan Google başta olmak üzere, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında yükselişin sırrı Seo uygulamalarıdır. Dijital pazarlama araçlarının en etkilisi kuşkusuz arama motoru optimizasyonudur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment