Google Adwords

Dünyanın en çok kullanılan reklam dağıtım ağı olan Google Adwords, günümüzde hemen her web sitesi sahibinin potansiyel müşterilere ve diğer kullanıcılara ulaşmak için kullandığı bir platformdur. Adwords, kelime bazlı bir reklam sistemi olmasının yanı sıra, Google’a ait siteler ve iş ortaklarının sitelerinden görüntülü reklamların da yapılabildiği bir yapıdır. Yani dilerseniz görsel içeren reklamlarınızı da bu platformda yayınlayabilirsiniz. Dijital pazarlama araçlarının günümüzde en etkilisi olarak kabul edilen Google Adwords, profesyonel biçimde yönetilmesi halinde, oldukça etkili sonuçları ortaya koyabilir. Siz de bu platformda hemen görünür olup, arama sonuçlarında reklamlara ayrılan ön sıralarda yerinizi alabilir, daha fazla kullanıcıya ve elbette çok daha yüksek gelirlere erişebilirsiniz. Ama bunun için bu platformu etkin biçimde kullanabiliyor olmanız gerekir. Google, bu panelin kullanım zorluklarından haberdar olmuş olacak ki, Google Adwords uzmanları yetiştirmekte ve bu hizmetleri legal bir hizmet olarak tanımlamaktadır. Yani aslında sistemi kullanmak, anlatmak kadar basit değildir.

Adwrods Reklam Oluşturma

Google Adwords sisteminde, farklı reklam grupları oluşturabilir ve her birini farklı şekilde ayarlayarak farklı amaçlara hizmet etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin, blog sitenizle kurumsal sitenizin aynı mecralarda reklam yapmasını istemiyorsanız, farklı gruplar altına yükleyebilir ve bütçelerini ayrı ayrı oluşturabilirsiniz. Bir reklam grubunun altına ise farklı reklamları yükleyebilmeniz mümkündür. Bir e-ticaret sitesini ele alalım. Aynı kategoride yer alan ürünler için farklı reklamlar üretmek istiyorsanız, bu ürünleri aynı reklam grubunda farklı reklamlar olarak planlayabilir ve hedef kitleden, bütçeye kadar tüm parametreleri ortak kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Farklı kategorilerde yer alan ürünlerinizi ise reklam gruplarını çeşitlendirerek değişik parametrelerle yayınlayabilirsiniz.

Bir reklamı oluştururken, reklamınızın Google Adwords kurallarına uyduğundan emin olun. Google oldukça akıllı bir sistemdir ve tüm reklam verenleri korumak prensibi ile çalıştığından, diğerlerinin önüne geçmek için hile yapmanıza izin vermez. Mesela reklamınız “mükemmel”, “en iyi”, “benzersiz” gibi ifadeler giremezsiniz. Bunun yanında dikkat çekici olmak için tüm metni büyük harf yazamazsınız. Bunlar sistemin temel prensipleridir ki, bunların yanında bazı özel hususlar da bulunur. Bu aşamayı sorunsuzca atlattıysak, şimdi bütçe ve reklam dağıtımı işlerine geçebiliriz.

Adwords’te Bütçe Oluşturma

Google Adwords, rekabete bağlı tıklama bazında bir fiyatlama sistemine sahiptir. Bir anahtar kelime için size verilen referans fiyat sabit kalmak durumunda değildir. Genellikle en yüksek tıklama başı fiyatı verenler ve toplam bütçesini en verimli biçimde kullananlar daha ön sıralarda çıkma imkanını bulur. Eğer bütçenizi gelişi güzel ayarlarsanız, sistem tüm paranızı olabildiğince hızlı biçimde tüketir ve reklamınız yayından düşer. Ayrıca bütçe kullanım hızınız reklamın yayınlanma sıklığını da etkileyeceğinden, adet bir kara delikle karşı karşıya kalma durumunuz söz konusu olabilir. İşte bu noktada reklam yönetimi yapan uzmanlara başvurmanız ve bu sorunu sizin için çözmelerini istemeniz gerekecektir. Açıkça ifade etmek gerekirse, Google Adwords amatör bir uğraş değildir ve unu kendiniz yapmaya çalışmanız halinde korkunç internet reklamı fiyatları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Google Adwords Reklam Yönetimi

Google Adwords Reklam yönetimi hizmetleri almak, sistemin rekabetinin son yıllarda akıl almaz boyutlara ulaşması ile zorunlu bir hizmet haline geldi. Reklam fiyatları el yakar durumda ve çok sayıda rakip aynı platformda reklam yayınlamakta. Bu durumda, burada görünür olmak ve öyle kalmak, en az diğer teknik faaliyetler karmaşık bir hal almış durumda. Aslında Google Adwords hizmetlerini kendiniz yapmaya çalışmak yerine, bu işi uzmanlara bıraktığınızda bu karanlık tablo bütünüyle ortadan kalkıyor. Öyle ki, makul maliyetlerle etkili reklamlar yapabiliyor ve buradan ettiğiniz tasarrufla, Google Adwords yönetimi hizmetlerini finanse edip, karlı çıkabiliyorsunuz. Bu arada, reklam yönetimi hizmetleri reklamınızın çok daha etkili olmasını sağlayıp, daha çok verim elde etmenizi de sağladığından, çifte fayda elde etmiş oluyorsunuz. Şimdi harekete geçin, daha geniş kitlelere daha uygun koşullarda ulaşın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment