Reklam ve pazarlama; ürün ve hizmetleri, daha geniş kitlelere duyurmak ve satış hacmini büyütmek için gerçekleştirilen faaliyetlerin genelini ifade eder. Dijital medya reklamları ise internet ortamında pazarlama faaliyetlerini ifade eder. Sosyal medya reklamları, internetteki sosyal paylaşım siteleri kullanılarak tanıtımı yapılan faaliyetlerin tümüne denir. Günümüzde interneti ve sosyal ağları kullanan kişi sayısı bir hayli çoğalmıştır. Bu sebeple markalarını tanıtmak ve daha fazla kişilere ulaştırmak isteyen işletmecilerde bu platformlarda daha fazla yer almaya başlamıştır. İşletmeciler bu amaçlar doğrultusunda ürünlerinin reklamlarını sosyal medya reklamları aracılığı ile yapar.

Sosyal Medya, hali hazırda hemen her internet kullanıcısının bir türü ile kullandığı platformların genel ismidir. Farklı fonksiyonları bulunan sosyal etkileşim platformlarını kullanabilir ve bu ortamların hemen hepsinde ücretli reklam yapabilirsiniz. Ama dikkat, yapacağınız reklamın etkili olabilmesi için bazı standartlara uygun olması ve doğru planlanması gerekir. Sosyal medya reklamları ancak bu şekilde etkili olabilir.

Sosyal Medya Reklamları Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk aşama hedef belirleme olacaktır daha sonra belirlenen hedefin zamanla ulaşılır hale getirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra sosyal medya reklamları pek çok farklı mecralarda yer alır. Instagram,  Twitter, Facebook vb. platformların tamamında kontrolsüz paylaşım yapmak yerine ürüne veya markaya göre belli başlı sosyal medya platformlarında paylaşım yapmak, planlı kampanyalar düzenlemek ve bunları optimize etmek daha uygun olacaktır.  Bu noktada atılacak ilk adım doğru platformu seçmek olacaktır.

Sosyal Medya Platformu Neye Göre Seçilmeli?

 1. Neden reklam verildiğine
 2. Ürünleri veya markayı ulaştırılması istenen hedefe
 3. Reklamların hangi bölgelerde yayınlanacağına
 4. Yapılacak olan reklam için ayrılan maliyet

göz önünde bulundurularak reklamın nerede yer alacağı belirlenir. Sosyal medya platformu belirlendikten sonra reklamlarda farklı görsel içerikler veya videolar kullanarak etkileşim arttırılmış olunur. Aynı zamanda yalın ve özgün reklamlarla etkili bir dil sayesinde etkileşim daha da arttırmış olur. Diğer önemli husus ise markanın, ürünün veya hizmetin hedef kitleye ulaşıp bilgi sahibi olması için belirli aralıklarla reklamının yapılması gerekir.

     Sosyal Medya Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

 1. Bu reklam türü kısa zamanda pek çok kişiye ulaşır.
 2. Uzun zaman harcamadan reklam yapılır.
 3. Ürün, marka veya hizmetler sosyal medya reklamları sayesinde birçok kişiye ulaşarak tanıtım faaliyeti fazla zorlanmadan rahatlıkla ve çabuk halledilmiş olur.
 4. Sosyal mecralarda sayıca fazla yayımlanan reklamlar sayesinde bir günde milyonlarca kişi tarafından görülmesi mümkünleşir.
 5. Diğer reklam türlerine oranla daha az maliyet ile pek çok kişiyle etkileşim içerisinde olunur.
 6. Yapılan reklamın kaç kişi tarafından bakıldığı, incelendiği veya ulaşıldığı konusunda belirli ölçüler tespit edilir ve analiz yapılmasına imkan verir.
 7. Verilen reklamın ulaşacağı kişileri veya reklamın konusunu değiştirme olanağı tanır.

Sosyal medya reklamları; bu günlerde işletmelerin ve kişisel site sahiplerinin yoğun biçimde kullandığı araçlardandır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi; bazı kurallara uygun biçimde gerçekleştirilmesi gereken bu süreçler çoğunlukla profesyonel yönetim gerektirir. Maliyetlere katlanırken fayda elde etmek elbette birinci hedef olmalıdır. Bu kapsamda profesyonel çözümler kullanabilir ve katlandığınız maliyetleri en aza indirirken en etkili sonuçları elde edebilirsiniz. Biz sizin için profesyonel biçimde yönetilen Sosyal medya reklamları sunabiliyoruz. Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun ve reklam hacminiz ne olursa olsun bize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya pazarlama araçları üzerinde uzman ekibimiz, sizin için ihtiyaçlarınıza uygun planlamalar yapıyor ve fayda elde etmeniz sağlanıyor. Bunun için bize ulaşmanız yeterli olacak ve işlemleriniz derhal başlatılacaktır.

3 yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment