3D Animasyon ve Prodüksiyon

3D animasyon üç boyutlu anlamına gelen dimensions kelimesinin kısaltmasından meydana gelmiştir. 2D animasyonlardan farkı ise; iki boyutlu animasyonlarda sadece X ve Y eksenlerinin kullanılması, üç boyutlu animasyonlarda buna Z ekseninin de eklenmesidir. Z ekseni ise bu animasyona derinlik ekleyerek ona üçüncü boyutu katmaktadır.

Animasyon ise en basit anlamıyla, obje ve grafik gibi unsurlardan oluşan görsellere hareket verilerek canlı görsel haline getirilmesidir diyebiliriz. Yani ikisini birleştirdiğimiz zaman 3D animasyon; görsellerin derinlik ve bütünlük içerisinde üç boyutlu olarak hareketlendirilmesi, hayata geçirilmesidir.

Nasıl Yapılır?

Bu uygulamaların yapılması için birtakım grafik programlarına ihtiyaç duyulur. Birçok program seçeneği mevcut olsa da aralarında en sık kullanılanlar her zaman ilk tercih olur. Başta 3Ds Max, Autodesk Maya, Blender, Rhino, Maxon Cinema 4D gibi ve daha birçok program ile 3D animasyon yapılabilir. İçlerinden en yaygın olanı ise 3Ds Max’tir. Bir tasarımcının 3D animasyon yapabilmesi için görsel algılarının ve resim teknik bilgilerinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Objelerin ve grafik unsurlarının üç boyutlu ortamda canlı gibi gösterilmesi ve hareketinin sağlanmasına da 3D modelleme denir. Başarılı bir 3D modellemeci olmak için sadece program bilgisi asla yeterli değildir. Modellemesi yapılacak objenin anatomik yapısını ve hareket unsurlarını da bilmek gerekir.

3D Animasyon ve Prodüksiyon yapılacağı senaryo şekillendirilmelidir. Şekillenen senaryo kapsamında görsel çalışmalara ve modelleme çalışmalarına başlanmalıdır.  3D animasyon işlemi oldukça zahmetli, odaklanılması gerekli olan ve titizlik ile çalışılması gereken bir iştir. Ayrıca böyle bir hizmet almak istiyorsanız, tasarımcınızın yaptığı her aşamayı takip etmeniz ve onaylayarak devam etmeniz gerekmektedir. Böylece yeri geldiğinde revizyon ve hata düzeltmeleri yapılabilir.

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon, 3D olarak hazırlanan animasyonun videoya dönüştürülme işlemlerine verilen isimdir. Prodüksiyon kelime anlamı olarak “yapım” demektir ve üç adet aşaması vardır. Pre Prodüksiyon, Prodüksiyon ve Post Prodüksiyon.

Pre Prodüksiyon (Yapım Öncesi)

Prodüksiyonun yapım aşamasıdır. Öncelikle hedef kitle analizi ve sektör analizi yapılır. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar ile markanın veya ilgili kurumun sektörüne uygun bir konsept geliştirilir. Bu en önemli aşamadır diyebiliriz çünkü projenin devamını burada yapılan araştırmalar ve verilen kararlar belirler. Çalışacağınız tasarımcının önemini burada anlayacaksınızdır. İhtiyaç halinde eklenecek metinler belirlenir ve böylece prodüksiyonun ilk aşaması tamamlanmış olur.

Prodüksiyon (Yapım Aşaması) Anima

Bu ikinci aşama olan prodüksiyon süreci, 3D Animasyon ve Prodüksiyon tasarım çalışmalarının hayata geçirilmesi ile oluşmaktadır. Proje ve senaryo dahilinde görsel ve dijital tasarım çalışmaları hazırlanır. Bu sayede yapılacak projenin görsel stoğu da tamamlanmış olur. Senaryo kapsamında uygulamaya geçilerek projeye tamamen başlanmış olunur.

Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası)

Post prodüksiyon yapım sonrası anlamına gelir ve prodüksiyon süreçlerinin en sonuncusudur. Önceden tamamlanan pre prodüksiyon ve prodüksiyon aşamalarında yapılan proje, post prodüksiyon aşamasında düzenlenir. Motion graphics sanatçıları görsel tasarım çalışmalarına üç boyut katarak, derinlik ve bütünlük kapsamında harekete geçirirler. Böylece yapılan çalışma canlanmış ve konsepte uygun bir şekilde videolaşmış olur. Gerekli kurgu, montaj, ses ve müzik çalışmalarıyla tamamlanan proje kullanılmaya hazır hale getirilir. Sonuç olarak da prodüksiyon işlemi tamamlanmış olur.

Bir 3D Animasyon ve Prodüksiyon işinde uzman tasarımcılar ile çalışmak içinizin rahat olmasını sağlar.  Hizmet alacağınız tasarımcınız ile aranızdaki iletişim çok önemlidir. Hayalinizdekileri ona tam olarak aktarabilmeniz ve onun da sizi tamamen anlayabilmesi gerekmektedir. Etkili bir 3D animasyon ve prodüksiyon hizmeti alabilmek için titizlikle yaklaşmalı ve seçici olmalısınız. Bu uzun ve zorlu sürecin sonunda sizin ve müşterilerinizin memnuniyeti esastır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment